Bingöl 2 Şubesi

BAŞKAN VEKİLİ YURT'TAN, "İRADE İLE SİGARA BIRAKTIRMA" KONULU KONFERANS

Eğitim-Bir-Sen 2 No'lu Şube Başkan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Bayram YURT, Kredi Yurtlar Kurumu Bingöl İl Müdürlüğünde Yurt personellerine "Irade yoluyla sigara bıraktırma" konulu konferans verdi.

Eğitim-Bir-Sen Bingöl 2 Nolu Şubesi, Sosyal ve Kültürel etkinliklerinden birini daha gerçekleştirdi. Çağımızın en önemli zararlılarından olan sigara bağımlılığı üzerine gerçekleşen konferans, Başkan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Bayram YURT tarafından verildi.

Yurt; Sigara içme yaşının 12’lere kadar gerilediğini belirterek, nikotin maddesinin bağımlılık etkeni olduğunu söyledi. 

 

Eğitim-Bir-Sen Bingöl 2 No'lu Şubesi tarafından “İrade Yoluyla Sigara Bıraktırma" konferansı düzenlendi.
Sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Bayram Yurt, sigarada bulunan nikotinin 1 miligramının bir insanı öldürmeye veya felç etmeye yetebileceğini ifade etti.
Akciğer kanserinin yüzde 95’nin sigara kaynaklı olduğuna dikkat çeken Yurt, "Sigara içme yaşı 12’lere kadar düştü. Sigara içme yaşını yüzde 56 ile 12 yaş, yüzde 18 ile 13 yaş ve yüzde 21 ile 14 yaş aralığı oluşturmaktadır. Erken yaşlarda başlanan sigaranın en büyük nedenleri, sosyal çevre, arkadaş etkisi, sigaranın kolay ulaşılabilirliği, rol modellerin sigara içici oluşu, görsel basın ve filmlerdir" dedi.
Sigarayı bırakmada en etkili yöntemin aniden bırakma yöntemi olduğunu vurgulayan Yurt, “Çünkü sigarayı aniden bırakanların başarı oranı yüzde 80 iken, bu oranın azaltarak bırakanlarda sadece yüzde 6’dır. Hangi nedenle başlanırsa başlansın, sigara, hiçbir sorunu çözmez” diye konuştu.